Po delší odmlce způsobené celosvětovou pandemií se projekt Me as a European dal opět do pohybu. Gymnázium F.M. Pelcla se zapojilo do jednoho z projektů Erasmus+, plně financovaného Evropskou unií spolu s dalšími evropskými zeměmi. V tomto případě se jednalo o Finsko, Francii, Španělsko a Rakousko. Cílem tohoto projektu je propagovat evroobčanství, jazyky a mezikulturní dovednosti.
Tři naši pečlivě vybraní studenti se už v době letních prázdnin vydali na studijní pobyt do naší partnerské školy v Nousiainen ve Finsku. Po více než roce se opět setkali se svými finskými kamarády, kteří svoji mobilitu u nás absolvovali již loni v únoru a březnu. Julii, Denisu a Jirku čekal dvouměsíční studijní pobyt, v rámci kterého se aktivně zapojili do studia na místní škole a přechodný domov nalezli v místních rodinách. Zároveň se tak mohli seznámit na vlastní kůži i s každodenním životem ve Finsku. Kromě toho všichni tři studenti pracovali na svých projektech týkajících se kultury, geografie či historie této krásné severské země.
Tady jsou některé jejich postřehy:
JIRKA NETÍK
Co jsme se osobně naučili během naší výměny?
Představte si, že se najednou poprvé v životě ocitnete na letišti, a navíc k tomu máte letět pouze se dvěma dalšími studenty do úplně cizí země 2 000 km daleko od domova. Pro některé lidi nepředstavitelná situace. Tímto chci říct, že je nemožné popírat, že by tato výměna neměla na náš osobní vývoj jakýkoliv vliv. Asi takovou nejočekávanější změnou je zlepšení se v komunikaci v cizím jazyce, v našem případě v angličtině. Když už jsme u těch jazyků, zařídili nám také hodiny finštiny, kde nás naučili nějaké fráze a užitečná slova. Každý den jsme slyšeli finskou řeč všude kolem nás, tím jsme pochytili pár slovíček navíc.
Proč doporučujeme zúčastnit se výměnného programu?
Výměnný pobyt je opravdu obrovská příležitost navštívit cizí zemi. Ale nejen navštívit, ba i dobře poznat tamější kulturu, školství a běžný způsob života obyvatel. Dále si rozhodně ověříte své znalosti cizího jazyka, a dokonce si je i zdokonalíte. Takže pokud se vám naskytne příležitost se do takovéto akce zapojit, rozhodně neváhejte a popadněte příležitost za pačesy.
JULIE BOŠTÍKOVÁ
Co jsme se naučili o Finsku?
Během této výměny jsme se naučili mnoho věcí. Nejen, jaké je to bydlet v úplně jiné zemi, ale také, jaké je to být více soběstačný a nespoléhat pořád na ostatní. Poznali jsme, že Finsko má mnoho krásných jezer a příroda je úchvatná. Toto všechno jsme se dozvěděli během výletů, které jsme s našimi hostitelskými rodinami a finskými kamarády podnikli. Největší výlet byl do národního parku Kurjenrahka, který se nacházel v naší blízkosti. Velkým překvapením pro nás bylo to, že v každé finské domácnosti se nachází sauna. Ty je možné také vidět v okolí velkých jezer, dokonce se nacházejí i ve velkých městech a některé jsou veřejné. O Finech se říká, že jsou chladný národ. Podle mé zkušenosti to ale není pravda. Zprvu vám mohou připadat tišší, ale pokud se s nimi dáte do hovoru, nebudete litovat. V jádru jsou to srdeční lidé, moje osobní zkušenosti byly jen kladné.
ZOUNAROVÁ DENISA
Proč jsme se chtěli zúčastnit výměnného pobytu?
Když jsme se dozvěděli o možnosti zúčastnit se výměnného pobytu ve Finsku, prostřednictvím programu Erasmus, okamžitě jsme se pro to nadchli a doufali, že zrovna my budeme vybráni. Viděli jsme v tom skvělou příležitost procvičit si angličtinu a zlepšit své komunikační dovednosti. Nikdy předtím jsme ve Finsku nebyli, což také hrálo zásadní roli v našem rozhodování. Navštívit cizí zemi a dozvědět se něco o její kultuře je vždy obohacující. Ve skutečnosti vám život v hostitelské rodině poskytuje úplně jiný úhel pohledu. Máte šanci povšimnout si těch drobností, které byste jako běžní turisté neviděli. Dalším důvodem, který nás do Finska zlákal, byl jejich vzdělávací systém, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Možná jsme se dokonce chtěli nechat i trochu inspirovat k tomu, jak u nás dělat věci jinak.
Jaké jsou rozdíly mezi Finskem a naší zemí?
Asi není tajemstvím, že Finové jsou tišší a mají rádi svůj osobní prostor. Samozřejmě záleží na člověku a já osobně znám spoustu lidí, kteří by si užívali bydlení uprostřed ničeho a nejraději komunikovali s co nejméně lidmi to jde. Ale já osobně jsem společenský tvor a nikdy jsem nestrávila tolik času sama se sebou jako za poslední dva měsíce ve Finsku. Velký rozdíl je také v bydlení. V České republice je docela běžné stavět ve vesnici domy blízko sebe. Ve Finsku ovšem vidíte dům…pak nic, nic, nic…další nic…los…a nakonec možná jakousi letní chatu (která je opuštěná kvůli podzimu). Další věc, které jsem si všimla, je rozdíl v naší řeči. Finština je ve srovnání s naší řečí spíše monotónní. Můžeme najít mnoho dalších rozdílů, například ve školním systému, jako je třeba délka jedné vyučovací hodiny (ve Finsku trvá 75 minut) nebo způsob, jakým Finové oslovují své učitele (křestními jmény). Existuje spousta odlišností, ale také podobností. Takže pro nás nebylo tak těžké se přizpůsobit.
Autoři článku: Mgr. Romana Vančáková, Julie Boštíková, Denisa Zounarová a Jiří Netík