Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
Jiří Paštika a Romana Vančáková
Dobrý den, Lotyšsko. Latvija – Lotyšsko, jedna ze tří pobaltských republik, bývalých sovětských socialistických, které získaly v roce 1991 znovu nezávislost. Jsem přesvědčen, že většina Čechů si není úplně jista, o kterou z nich se přesně jedná, a ještě méně z nich dokáže o ní říct nějaké bližší informace. Možná si ještě vzpomene na hlavní město Rigu, město ležící na pobřeží Baltského moře při ústí řeky Daugavy. Perlu mezi severskými městy, jak jsem se mohl sám přesvědčit.
Gymnázium F. M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou se aktivně účastní evropského programu Erasmus +, vzdělávacího programu, který umožňuje výměnu studentů a pedagogů mezi státy, školami, rodinami. Většina stávajících výměn v ČR směřuje do západoevropských zemí. Naše škola vysílá studenty nejen na západ, ale i na sever (Finsko), a nyní se snaží rozvinout spolupráci i na východě. Z mého pohledu velmi dobrá myšlenka. Proto škola vyslala mě a kolegyni Romanu Vančákovou, abychom domluvili (tedy hlavně Romana aby domluvila) spolupráci s Gymnáziem Ernsta Glika v Aluksne, malém městečku (cca 8 tisíc obyvatel) ležícím zhruba 200 km severovýchodně od Rigy, kousíček od estonských a ruských hranic.
Listopadové dny nebývají svým počasím krásné. Většinou bývá mlhavo, zataženo nízkou oblačností, často mrholí, teplota se urputně drží okolo nuly a sluneční paprsky mají cenu zlata. Podobné nevlídné počasí nás přivítalo i po příletu v Rize (a vydrželo až do odletu). Co nám ovšem pobyt zpříjemňovalo, byli lidé. Neskutečně milí a přátelští. V příletové hale si nás vyzvedla Gunta Tuca, koordinátorka programu Erasmus + na Gymnáziu Ernsta Glika, a za celou dobu mise nás prakticky neopustila. Zavedla nás k připravenému automobilu a vyrazili jsme směr Aluksne. Přivítání ve škole bylo sice krátké, ale o to vřelejší a bezprostřednější. Během tří dnů jsme poznali školu, navštívili významná místa ve městě, dvě muzea a také nahlédli do výuky přírodovědných předmětů a tělesné výchovy. Samozřejmě jsme měli i pracovní schůzky s ředitelstvím školy a s vedoucími programu Erasmus+. Komunikace byla někdy trošičku složitější, střídala se angličtina s ruštinou, ale když je dobrá vůle, lidé se vždy domluví. To se podařilo a výsledkem je dohodnutá spolupráce mezi našimi gymnázii. Jednak výměna vyučujících, tzv. stínování – job shadowing, a rovněž krátkodobá mobilita 16 studentů – týdenní výměna s pobytem v rodinách. Pokud bude ze strany studentů zájem, je možné rozvinout i mobilitu dlouhodobou – šestitýdenní výměna v rodinách (zřejmě 2-3 žáci). Uvidíme, co všechno se podaří, ale určitě se už nyní na naše lotyšské přátele moc těšíme.
Paldies, Latvija, děkujeme, Lotyšsko, za příjemné chvíle, které jsme zde mohli strávit. Děkujeme i všem milým lidem, které jsme v této zemi potkali. Určitě se budeme chtít vrátit. Čím dříve, tím lépe.
„Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Domu zahraniční spolupráce. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.”