Odkaz pro registrace: ZDE
A je to tady! Jaro klepe na dveře a žáci druhých a třetích ročníků se v sobotu 30. března vydávají do Magdeburku, kde svým německým přátelům z Gymnázia Alberta Einsteina oplatí jejich podzimní návštěvu.
Cesta byla díky prostornému autobusu velice pohodlná a rychlá: za sedm hodin už nás vítali naši němečtí kamarádi a jejich rodiny. První večer jsme strávili společným grilováním. Následující den si pro nás naši hostitelé vymysleli vlastní program. Někteří navštívili ZOO a v kině zhlédli německý film (v původním znění bez titulků), jiní se projížděli na segwayích po městě nebo poznávali krásy Labe v Magdeburgu.
V pondělí jsme začali výletovat a také sbírat podněty pro náš společný projekt s názvem „Vize hýbou světem. Pohneme jím také?“ Vlakem jsme se vypravili do města Dessau, sídla proslulé umělecké a architektonické školy s názvem Bauhaus. Navštívili jsme jak její původní historickou budovu, tak (i po 100 letech stále moderní!) vily bývalých profesorů. Po obědě nás ještě čekala komentovaná prohlídka budovy veskrze nové a vizionářské: komplexu Spolkového úřadu životního prostředí, který se svým ekologickým konceptem a fungováním snaží jít ve svém oboru příkladem.
I úterý bylo na nové zážitky bohaté – jeli jsme poznávat hlavní město Německa. Ihned po příjezdu na berlínské nádraží jsme přestoupili do autobusu s milou průvodkyní, která nám během dvouhodinové prohlídky ukázala ty nejzajímavější památky. Naše projížďka skončila přímo v centru německého politického dění, u Bundestagu (Spolkového sněmu). Po důkladné bezpečnostní kontrole nás už vyhlížel pan Tino Sorge, magdeburský poslanec, se kterým jsme strávili hodinu plnou příjemného diskutování. Řeč přišla i na studentskou iniciativu Fridays For Future či brexit. Následovala procházka k televiznímu vysílači, dominantě Berlína, pod kterým jsme dostali rozchod.
Ve středu a ve čtvrtek jsme zúročili nabyté zážitky a dojmy při projektové práci. Naše partnerská škola má k dispozici rozlehlou moderní budovu, perfektně vybavenou školní knihovnu, reprezentativní aulu i speciální domek vyčleněný jen pro výuku hudební a výtvarné výchovy, ale jejím žákům schází možnost učit se venku. Ano, to je naše vize, zde bychom chtěli my „pohnout světem“! Rozhodli jsme se vytvořit projekt venkovní učebny pro Gymnázium A. Einsteina. V národnostně smíšených skupinách během dopoledne začaly vznikat hned tři návrhy. Odpoledne jsme ještě absolvovali inspirativní prohlídku Hundertwasserova domu – tzv. Zelené citadely, z jejíž věže se nám naskytl krásný pohled na Magdeburg. Ten jsme si následně prošli s německými studenty v roli průvodců.
V předposlední den našeho pobytu jsme dokončili své návrhy a následně je prezentovali nejen před kamarády, ale i před dalšími žáky školy a paní ředitelkou, která nám dala velkou naději na realizaci venkovní učebny. A měli jsme před sebou ještě jednu velkou událost: Jako svůj příspěvek pro budoucnost i příjemné klima školního areálu jsme se rozhodli společně vysadit strom našeho česko-německého přátelství – lípu, kterou jsme za velké pozornosti dalších žáků ozdobili našimi přáními spojenými s budoucností nejen již téměř pětačtyřicetiletého partnerství našich škol. Navečer jsme se sešli na bowlingu, celý týden zhodnotili a zakončili večeří.
Nadešel pátek a s ním i čas rozloučit se. Poslední obejmutí, zamávání a byli jsme pryč. Cestou jsme stihli probrat ty spousty dojmů a zážitků. Za přípravu celého výměnného pobytu bychom chtěli poděkovat našim paním učitelkám Nouzové a Brandejsové, budeme si ho pamatovat až do konce života. Velké díky patří též Česko-německému fondu budoucnosti, Gymnáziu F. M. Pelcla a městu Rychnov nad Kněžnou.
Za účastníky zájezdu Kateřina Pinkasová, Diana Petrová, Hanka Preclíková ze 7.A8