Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
Pro učitele je to krásný pocit, pokud studenti dosáhnou takové úrovně znalostí, že o daném předmětu vědí víc než on sám. Je v tom velká dávka obdivu, částečně i hrdosti, trochu zpytování svědomí, zda není čas jít opět studovat chytré knihy, a špetka závisti, že zvládnou věci, na které už kantor nestačí. A přesně takoví studenti nastoupili před více než sedmi lety na rychnovské gymnázium.
Za léta strávená v hodinách fyziky a matematiky se naučili chápat přírodní zákonitosti, porozuměli vzorcům a kromě precizní práce při počítání úloh pro jejich věkovou kategorii zvládli též základní vysokoškolské výpočty. Při desítkách soutěží, na něž mohli jet i díky vstřícnému přístupu vedení školy, se pocvičili v práci pod časovým tlakem a také získali zkušenosti, kterak efektivně spolupracovat v týmu.
Letos přišla chvíle, kdy se rozhodli poměřit své znalosti se svými učiteli fyziky a matematiky. A léta dřiny přinesla své ovoce. Učitelé neměli nejmenší šanci, i když si směli pozvat na pomoc další, vědou odchované, přátele. Kromě toho se také stalo, že ...
... Gymnázium F. M. Pelcla má pět nejlepších mladých fyziků v republice.
Po stále lepších a lepších výkonech v celostátních soutěžích z matematiky a fyziky se konečně pětici mladých talentů podařilo vyhrát mezi českými týmy soutěž Fyziklání online! Už v předchozích obdobných kláních sbírali čím dál tím lepší umístění, ale konečně se vyhoupli až na samý vrchol.
Fyziklání online je soutěž pětičlenných družstev studentů obvykle z jedné školy, kteří se snaží po dobu tří hodin vyřešit co nejvíce zajímavých fyzikálních úloh. Soutěž probíhá pouze po internetu a zapojit se mohou i lidé ze zahraničí, protože zadání jsou přeložena také do anglického jazyka.
Studenti oktávy rychnovského gymnázia – Michal Jireš, Jakub Rajnštajn, Jan Vaník, Jiří Kukla a Vojtěch Netík – získali 151 bodů za 37 správně vyřešených úloh, čímž se před ně dostaly už jenom týmy z Estonska, USA a Turecka. Z České republiky se s nimi nemohli rovnat ani žáci přírodovědně specializovaných gymnázií.
Mgr. Jan Fátor
Pojďme všichni držet palce stejné skupince lidí v polovině února na dalším Fyziklání v Praze!