Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
Začátkem podzimu, přesněji ve čtvrtek 3. října 2019, se žáci 2. ročníků a 6.A8, věnující se výtvarnému umění, vydali na exkurzi do pražské Národní galerie. Tato instituce má expozice umístěné v několika budovách v Praze, my jsme navštívili Veletržní palác nedaleko holešovického výstaviště.
V dopoledních hodinách jsme se autobusem dopravili do centra Prahy. Potom, co jsme dorazili do galerie, museli jsme se rozdělit do dvou skupin, s jednou skupinou šla paní Mgr. Páleníčková, s druhou skupinou šla paní PaedDr. Šustrová. Všichni jsme si prohlédli expozici s názvem První republika, která byla umístěna ve třetím patře Veletržního paláce. Druhá skupina čekala více jak půl hodiny do začátku domluvené prohlídky, proto šla ještě s paní prof. Šustrovou do druhého patra budovy, kde si žáci prohlédli české moderní umění
po roce 1938.
Velmi příjemná průvodkyně nás provázela zhruba 90 minut expozicí a vysvětlovala nám umění mezi lety 1918 až 1938. Jednotlivé části expozice nebyly rozděleny, jak je zvykem, podle uměleckých směrů, ale trochu atypicky podle jednotlivých institucí. Mnozí studenti byli dozajista překvapeni, že v tak malé kotlině, jako je Česká republika, se můžou nacházet obrazy od malířů světových rozměrů jako např. Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Paula Cezanna, Henri Matisse nebo Pabla Picassa. Samozřejmě nesmíme zapomenout na konkurenceschopné české malíře jako Toyen, Jiřího Šímu, Jana Zrzavého, Václava Špálu nebo Josefa Čapka.
Po konci velmi zajímavé prohlídky jsme měli ještě dostatečně dlouhé volno, které každý z nás rád využil. Někteří zůstali v budově Veletržního paláce a prošli si zbylé výstavy, jiní metrem dojeli do centra a prohlédli si architekturu Starého města. Jedinou vadou na kráse bylo proměnlivé, převážně deštivé počasí.
Děkujeme nejen SRPG za finanční příspěvek na tuto akci, ale především paní učitelce Šustrové za zorganizování tak krásného zpestření rutinního studentského života.
Ondřej Matějíček (6.A8)