Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
Už se k vám zajisté donesla informace, že v dubnu se počet žáků naší školy rozrostl o tři patnáctileté studentky ze Štrasburku – Emmu, Sophie a Elénu. Možná jste četli i předchozí článek o přípravách na jejich příjezd a dojmy z prvního setkání v podání jejich hostitelek ze septimy. Čas však plyne rychleji než voda v Kněžné a měsíční pobyt těchto odvážných mladých Francouzek se začíná nachylovat ke svému konci. Pokud jste se s Emmou, Sophií a Elénou během něj nesetkali osobně, pojďte se s nimi seznámit alespoň zprostředkovaně. Jednotlivé medailonky připravili studenti volitelného německého jazyka, kteří s děvčaty v rámci konverzace vedli interview.
EMMA:
Jak jsme se dozvěděli, Emma pochází ze smíšené francouzsko-německé, se kterou žije nedaleko Štrasburku, kde studuje. Emma už procestovala nespočet zemí, od Francie a Německa až po Dominikánskou republiku. Ruku v ruce s cestováním jdou také jazyky, které umí – alespoň na určité úrovni – hned čtyři! Francouzštinu, němčinu, španělštinu a ruštinu. Není divu, když vyrůstáte v rodině s rodiči z rozdílných zemí, učíte se odmala přirozeně více jazykům. V tomto případě němčině a francouzštině, přičemž se nám Emma svěřila, že preferuje francouzštinu. A nyní se potýká s pátým – češtinou. Jak sama řekla, je to velmi složitý jazyk (a to nejen pro cizince;-). Emma však už zvládá několik frází i čísel.
Naše gymnázium udělalo na Emmu velmi dobrý dojem. Škola se jí líbí a učitelé jí připadají milí. Dokonce prohlásila, že náš školní systém je dle jejího pohledu trochu lepší než ten, který mají ve Štrasburku, kde je docela běžné mít vyučování klidně až do 6 hodin večer. V Čechách by tedy měla více času, který by mohla trávit provozováním svých koníčků (čtení, cestování…) nebo se svými přáteli.
Také vás určitě zajímá, co Emma říká na zbytek české kultury. Pokud jde o jídlo, víme, že jí zachutnala například žemlovka. Již má za sebou také návštěvu Prahy a Orlických hor, kde se jí líbilo. Doufáme, že se tu mezi námi i nadále bude mít dobře.
SOPHIE:
Patnáctiletá Sophie nás od prvního okamžiku zaujala svou otevřenou a komunikativní povahou. Momentálně přebývá u stejnojmenné hostitelky Sofie v Doudlebách nad Orlicí a navštěvuje naše gymnázium. O Rychnově tvrdí, že ji překvapil velikým množstvím zeleně a možností, a chválila i samotné obyvatele, kteří se k ní chovají velmi přátelsky. Proto se jí zde moc líbí.
Narodila se v Paříži a posléze se s rodinou přestěhovala do Štrasburku, kde studuje na mezinárodní škole. Díky tomu dokonale ovládá francouzský, německý a anglický jazyk. V mládí s rodiči hodně cestovala a nejvíce ji zaujala Lybie. Se svými francouzskými kamarády zůstává v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí a svěřila se nám, že se jí zatím nestýská.
Na závěr nám vyprávěla o své rodině a plánech do budoucna. Touží navštívit koncert své oblíbené skupiny Atees, a zejména se ponořit do poznávání české kultury.
ELÉNA:
Patnáctiletá Eléna ze Štrasburku, kde se také narodila, zavítala do České republiky díky projektu Erasmus+ úplně poprvé. Vybírat mohla z více zemí, avšak dle jejích slov by se ve Španělsku nedomluvila a ve Finsku je moc zima. Česko se tak jevilo jako nejlepší možnost, což nás pochopitelně těší. Tak jako většina cizinců si nejvíce přála navštívit Prahu a pokochat se jejími památkami. Na Rychnově oceňuje vstřícnost lidí, klid a spoustu zeleně, které v jejím rodném městě prý tolik nenajdete. Na druhou stranu je ale Štrasburk mnohem více mezinárodní (dokonce leží blízko hranic s Německem) a má moc hezké centrum.
Lidé z různých koutů světa navštěvují i školu, kde Eléna studuje. Ona sama mluví francouzsky, německy, anglicky, a dokonce i čínsky a latinsky. Na naší škole se jí nejvíce zalíbila zvířata, která chováme v biologických učebnách. Naopak ji překvapilo, že musíme v budově nosit přezůvky a tělesné výchovy holek a kluků probíhají odděleně.
Jejím nejoblíbenějším zvířetem jsou kočky. Jednu má jako domácího mazlíčka, ale ve chvíli, kdy její starší sestra začala studovat na univerzitě v Paříži, stala se z číči malá cestovatelka. Přestěhovala se do Paříže a domů do Štrasburku jezdí i s paničkou jen na návštěvy. Přestože Eléna volného času kvůli odpolednímu vyučování moc nemá, je skautkou a dříve se věnovala tanci. Momentálně si její srdce získalo plachtění, které si v létě užívá se svými přáteli.
Text: Eva Nouzová a studenti volitelné němčiny
Foto: Jitka Derner