Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
V pátek 6. října přivítalo Gymnázium F. M. Pelcla návštěvníky Noci vědců, kterou na své půdě pořádalo již potřetí - a že jich bylo něco přes 600, svědčí o tom, že se tato akce na popularizaci vědy a techniky mezi širokou veřejností těší oblibě. Deštivé počasí nám sice znemožnilo spustit nejvíce vyhledávanou atrakci - pozorování hvězdné oblohy z věžičky gymnázia - a návštěvníci toužící vyzkoušet Kodiaq a Superb firmy Škoda Auto, a.s. museli probíhat otevřeným dvorkem, ale uvnitř si všichni v suchu užívali přednášek a workshopů.
Největší zájem vzbudily prezentace současných i bývalých studentů o jejich jazykových stážích a mezinárodních kempech, na Davida Červinku stál jeho fanklub dlouhou frontu již značnou dobu před samotným vystoupením. Vietnamské studentky se naštěstí marně obávaly malé účasti na přednášce doplněné dílničkou na výrobu jarních závitků, protože zájemci o proniknutí do tajů asijské kuchyně se kolem stolu málem ani nevešli (dospělé možná lákala i ochutnávka mírně alkoholického likéru vietnamské provinience).
Z čistě technických přednášek mohli zájemci absolvovat dvě v podání učitelů rychnovské průmyslovky (o robotech a elektromobilech), dvě v podání našich bývalých studentů (o sváření - přednášené p. Plíhalem z firmy ESAB, a o dopravních stavbách - vedené Ing. Zatloukalem z ČVUT), o využití počítačových programů v překladatelství přednášela Mgr. Mihulková, tlumočnice německého jazyka a zároveň maminka jedné z našich bývalých studentek. Rodiče současných studentů také přiložili ruku k dílu - pí. Brandejsová uspořádala dva semináře o správném držení těla, při kterých jsme balancovali na labilních čočkách, a p. Horák (Autoškola Horák) mezi svými prezentacemi poskytoval odborné poradenství v otázkách silničního provozu. S výživovým poradenstvím a měřením tělesných hodnot bodoval náš tělocvikář A. Bosák, který stihl „obsloužit“ 59 lidí, z nichž se každému důkladně věnoval.
Naši studenti dostali šanci pochlubit se tím, v čem vynikají, a seznámit ostatní se svými koníčky. Nikola Kubíčková a Viktorie Pavlová spolu s pí. učitelkou Šustrovou vedly fotografický workshop, duo Netíkových společně s počítačovými experty Jirešem a Vaníkem zcela samostatně organizovalo zábavu v učebně informatiky a jindy mlčenlivý a nenápadný Šimon Horák z kvarty nejenže prezentoval svoje úspěchy v jízdě s RC modely (věděli jste, že je dokonce juniorským mistrem světa?), ale ve spolupráci se svým klubem připravil u učebny DOV závodní dráhu, která neodolatelně lákala nejen děti, ale i mnohé tatínky.
V chemii probíhaly chemické reakce, pokusy jiskřily, vrčely a bzučely i ve fyzice, zatímco v biologii u zookoutku zájemci tiše nahlíželi do mikroskopů, aby zkoumali, co se hýbe pod zvětšovacími sklíčky. V sousední učebně se střídaly přednášky RNDr. Všetičky o transportu hormonů s přednáškou o oslabených svalových skupinách, které se zájemci procvičili studenti fyzioterapie B. Štréglová a T. Handl.
Praktické ochutnávky neobvyklých činností nabízel např. Radioklub Chrudim OK1KCR, kde se pod vedením J. Dohnálka pokoušeli zájemci navázat spojení vysílačkou (mezitím měli možnost sledovat zajímavé prezentace z činnosti radioamatérů), Mgr. Kuckirová seznámila návštěvníky se světem nevidomých a umožnila jim vyzkoušet si, jak to mají naši postižení občané těžké při pohybu v terénu, pod vedením Mgr. Peldové si mnozí zkusili testy osobnosti.
A protože letošním tématem byla mobilita, hýbalo se opravdu všechno - v tělocvičně se cvičil kebbelts pod vedením L. Hejdukové a hned nato se všichni ještě více rozehřáli při sportovních hrách Z. Moravcové. I tak byla v malé tělocvičně zima, proto se podvečerní jóga pod vedením F. Ondrákové přesunula do učebny s kobercem. Nabito bylo i na workshopu historických tanců Pavly Šmídové, malé děti si tělo protáhly na opičí dráze v suterénu školy. V aule a v učebně s expozicí SPŠ se proháněli roboti z kroužků robotiky a fyziky a pozornost přitahovaly i dvě 3D tiskárny (ano, už ji má nejen průmyslovka, ale i my!). O pohybu obyvatelstva přednášela Mgr. Iva Bořková a naše francouzštinářka pro všechny připravila jazykově-orientační kvíz - podle indicií v češtině, ruštině, angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a čínštině se hledaly po budově obrázky (vždyť všechny tyto jazyky se u nás vyučují). Technicky založení návštěvníci si mohli vyzkoušet dva kvízy z dílny kvintánů M. Hejny a J. Slavíka (v dětské kategorii zvítězil Jakub Tomeš z Hoděčína, mezi dospělými Jindřich Kubíček z RK).
Akce probíhala ve stejnou dobu po celé České republice a naše gymnázium patřilo mezi jediné dvě střední školy, které se zapojily - jinak je tato událost doménou univerzit, výzkumných ústavů a center. Bez nadšení a plného nasazení všech organizátorů, přednášejících, přátel, rodinných příslušníků a hlavně studentů, kteří po celou dobu vypomáhali, by nebylo možné ji uskutečnit - aspoň ne v takovém rozsahu a kvalitě. Proto všem ještě jednou tímto velice děkujeme (jakož i bufetu pí. Blanky, který nakrmil a osvěžil) a těšíme se na další a další setkávání v průběhu roku. A nějaké ty perličky?
Škoda AUTO přijela o půl páté se Superbem. Na dotaz, kde mají Kodiaq, odpověděli: „ Nevíme. On jel za námi a my jsme ho cestou někde ztratili.“ (ale pak se našel a dorazil s lehkým zpožděním)
Cvičenci na balančních čočkách: „Tak nejdřív se v biologii dozvíme, že se blbě hýbeme, a teď ještě od vás, že i blbě stojíme?!“
Neznámý bývalý student: „Ve fyzice tam jakýsi prcek předvádí pokus, který se tady předvádí už 20 let.“
Současní studenti sexty po absolvování měření tělesných hodnot: „Pane učiteli, na konci roku to dáme ještě jednou, jestli jsme se někam posunuli.“
Nejmenovaný pedagog po absolvování prezentace o Vietnamu: „Taky jste vyzkoušeli tu houbovici?“
Jiný pedagog: „Musím děvčata požádat ještě o trochu toho vietnamského pití. Výborně mi vyléčilo ztrátu hlasu.“
Poslední účastníci opustili budovu těsně před páteční půlnocí. A kdy dorazil vůbec první návštěvník? Již o půl jedenácté v pátek dopoledne - prý že jde na tu NOC vědců!