Dne 23. listopadu se v Chebu odehrálo finále XXXI. ročníku Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR. Letošní ročník, jako vždy zaštítěný historiky z Karlovy univerzity či Akademie věd, se týkal období poválečné Evropy a první fáze studené války, ohraničené Postupimskou konferencí roku 1945 a Konferencí o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v Helsinkách roku 1975. Toto období 30 turbulentních let, které zformovaly dnešní Evropu, pořádně prověřilo mozkové závity historických nadšenců z gymnázií České i Slovenské republiky, přičemž naše rychnovské Gymnázium F. M. Pelcla obsadilo úžasné 3. místo.
Otázky z oblasti politiky, sportu, kultury či obyčejného života řešila tříčlenná družstva sestavená napříč ročníky. Úspěch našeho gymnázia zajistily hned dvě trojice: družstvo Kryštof Bělka, Pavel Hlas a Jan Špaček se probojovalo do celostátního kola, ale bohužel se ho kluci kvůli úspěšné maturitě a opuštění školy nemohli účastnit. Zde „přebrali štafetu“ Pavel Maňásek, Jakub Zemánek a Ondřej Felcman, kteří (ke svému vlastnímu překvapení) v konkurenci 75 gymnázií z Česka i Slovenska obsadili skvělé bronzové místo.
Finále se konalo v aule Ekonomické fakulty Západočeské univerzity od 9:00, takže soutěžící i se svým pedagogickým dozorem přijeli už 22. listopadu večer. Finále se skládalo ze 4 kol otázek a úloh, ve kterých kromě známých osobností, událostí a letopočtů z politiky, sportu či kultury nechybělo poznávání dobových automobilů, písní a jejich interpretů či filmů. Na všech těchto úkolech naše družstvo sesbíralo 240 bodů. Ty nám zajistily 3. místo v celkovém hodnocení. Lepší bylo už jen Gymnázium Boženy Němcové Hradec Králové s 254 body a Biskupské gymnázium Brno s 260 body. Domů jsme odjížděli s hodnotnými cenami, a hlavně s úžasným pocitem a vzpomínkami, které nám jen tak někdo nevezme.
Na závěr bychom chtěli poděkovat paní učitelce Heleně Faltové, která naše družstvo dlouho připravovala, a zástupci ředitele panu Petru Kačírkovi, jenž se zhostil úlohy řidiče a svými historkami pomohl udržet dobrou náladu v týmu.
Pavel Maňásek a Ondřej Felcman