Vážení zájemci o studium,
informace a rozvrhy s předměty pro vstup do výuky najdete: Zde.
Na začátku března mi bylo prostřednictvím job-shadowingu v rámci programu Erasmus+ umožněno prozkoumat španělské vzdělávací prostředí na naší spřátelené škole v Cádizu. Job-shadowing, nebo-li stínování, je forma profesního rozvoje, při které učitelé sledují výukové metody jiných pedagogů. Tato praxe umožňuje všem zúčastněným získat nové nápady, techniky a inspiraci, které pak mohou aplikovat ve vlastní výuce.
IES FERNANDO AGUILAR QUIGNON, kde jsem strávila týden, je státní škola, která nabízí výuku od druhého stupně základní školy, přes všeobecné střední vzdělání, odbornou výuku až po různé specializační kurzy. V současnosti školu navštěvuje přes 1000 žáků a působí zde asi 120 učitelů.
Během svých návštěv na této škole jsem měla možnost nejen sledovat výuku španělských kolegů, sdílet zkušenosti a poznat odlišné přístupy vzdělávání, ale také se blíže seznámit s prostředím školy, jejím vybavením a celkovým chodem. Na oplátku jsem španělským studentům představila naši školu i Českou republiku.
Přestože existuje mnoho společných principů napříč našimi kulturami, jsou vzdělávací systémy v České republice a ve Španělsku v mnoha ohledech odlišné. Jejich školní rok je například rozdělen na třetiny, vyučovací hodina trvá 60 minut, žáci jsou hodnoceni na škále od 0 do 10, přičemž známka 10 je nejlepší, a učitelé se specializují pouze v jednom předmětu. Ve španělských školách je také zakázáno používání mobilních telefonů a hlavní pauzu musí žáci trávit venku. O přestávkách, ale i při hodinách se projevuje jejich jižanský temperament, ve třídách je rušno, živo, ale většinou panuje přátelská atmosféra.
Pobyt zde přispěl k mému osobnímu obohacení a rozšíření obzorů, ale byl také přínosem z hlediska mezinárodní spolupráce a posílení vazeb mezi našimi školami. V rámci dlouhodobé mobility se v současnosti do Cádizu chystají na dva měsíce naše dvě studentky Amálie Štěpánová a Karla Macounová. Přeji jim tímto příjemný pobyt a spoustu pěkných zážitků!
Mgr. Martina Odlová